Pipó vára
Az Ozorai Pipó vára a Balaton és Duna között fekvő Ozora község központjába magasodik. A várba belépve a reneszánsz udvarok hangulata fogad, ahol a lovagok korába csöppenhetsz bele.
Reneszánsz élményház
Az Ozorai Pipó vára egy igazi reneszánsz élményházként működik. Körbesétálhatod a vadszőlővel benőtt udvart, felfedezheted az emeleten lévő Pipó hitvesének hálószobáját, a díszes tróntermet, a reneszánsz ebédlőt és a vár felszentelt kápolnáját is. De megismerheted a korabeli harci eszköközöket a fegyverkiállításon, életnagyságú lovaskatonával találkozhatsz és betekintést nyerhetsz egy XVII. századi főúri konyha rejtelmeibe is.
A földszinten egy 3D filmen keresztül ismerheted meg az ásatások során előkerült régészeti leleteket.
A vártörténeti kiállításon megismerheted a várkastély 5 évszázados történetét. Megtudhatod, hogy milyen ember lehetett Ozorai Pipó, milyen volt egy átlagos napja a várban, milyen volt az itt élő török várkatonaság élete. És arra is választ kaphatsz hogy vajon hogy lett a várból egy barokk kastély, majd uradalmi magtár és végül egy börtön.
Pipo-kert
A Pipo-kertbe mindenképp érdemes egy nagy sétát tenni. Közvetlenül a Sió-csatorna bal partján terül el pihenőkertekkel és játszőterekkel. Egy információs pult, illetve egy konyhával és mosdókkal ellátott kiszolgálóépület is található itt.
Kávézó
A várban működik egy hangulatos kis kávézó is. Tea- és kávékülönlegességek kaphatóak itt.
- Nyitvatartás: kedd-vasárnap 10:00-17:15
Az Ozorai Pipó várának története
A jobbágyfalut minden területtel együtt az Ozorai család tudhatta magáénak, akik férfiágon kihaltak, ám Luxemburgi Zsigmond király férjhez adta Ozorai András lányát, Borbálát, aki hamar kezét nyújtotta Filippo Scolarinak. Filippot 1404-ben Zsigmond király kinevezte temesi ispánnak, így az ő feladata volt, hogy a déli határvonal mentén megmentse a falut a betörő törökökkel szemben.
1416-ban engedélyt kapott, hogy Ozorán egy kőből, vagy fából várat, erősséget vagy kastély építhessen. Így is tett és a meredek dombtetőt vízszintesre formálva egy négyzetes alaprajzú várkastélyt hozott létre. Miután megépítette az itáliai stílusú, kényelmes főnemesi rezidenciát, Filippo felvette az Ozorai Pipó nevet. Gyermekei nagyon fiatalon meghaltak, így Magyarországon nem tudta megalapítani a dinasztiát.
Ozorai Pipő nem sokkal később meghalt, felesége csaknem 12 évvel élte túl, akitől Hédervári Lőrinc vette át a váruradalmát. 1491-ben Habsburg Miksa zsoldosai elfoglalták a várat, akik után Török Bálint rohanta le és fosztotta ki az építményt 1537-ben. Nem sokkal később, 1544-ben a törökök már egy szabályos ostrommal próbálták bevenni a várat. végül 1686-ban, mikor a Habsburg katonaság ostrommal foglalta el a várat, a vár nyugati oldala leomlott, amit később az Esterházy földesurak idején nagyjából kijavítottak, mert falai között egy uradalmi gabonamagtárat terveztek kialakítani.
Az 1970-es évekig ebben a formában élt, ekkor megkezdtődtek a régészeti kutatások a várkastélyban, aminek felújítását már elvégezték, ezáltal Ozorai Pipó vára újból tárt kapukkal várja kedves látogatóit.