Pincehegy
A település lakott része mellett, a dombon egy 300 épületből és diófás környezetből álló "Pincehegy" található.
A 300 éves Pincehegy egysége és szépsége egyrészt az egykor itt élt és gazdálkodó emberek igényességének, másrészt a település vezetésének köszönhető, akik 30 éve időben észrevették az egység felbomlásának veszélyét, és azóta is vigyázó szemekkel őrzik ezt az értéket. Mindez nem valósult volna meg a mindenkori közvetlen szereplők, a györkönyi Pincehegy szépségét szerető és tisztelő pincegazdák együttműködése nélkül.
Megalakulás
2007-ben alakult meg a Györkönyi Pincehegyért Egyesület a Pincehegy építészeti örökségének védelmére, az infrastruktúra fejlesztésére és szépségét a nagyközönség számára történő bemutatása céljából. Azóta eltelt időben minden hónap utolsó péntekén az Egyesület tagjai összeülnek a Pinceheggyel kapcsolatos teendők megbeszélésére és persze egymás borainak megkóstolására.
Az alakulás óta közel 50 főre duzzadt tagság minden évben rendezi a 11 hektáros Pincehegy egy-egy kisebb területét, programokat szervez, kirándulni jár más borvidékekre, utat fejleszt, közösségi épületet újít fel és épít. Az elmúlt időszakban a Pincehegy egyedülálló hangulatát felismerve egyre több gazda teszi rendbe présházát és annak környezetét, emellett a borminőségre is egyre többen, jobban odafigyelnek. Györkönyben jellemző borfajták: Kékfrankos, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Olaszrizling, Cserszegi Fűszeres.
Szövetég létrejötte
2012-ben 4 pincefalu (Györköny, Monor, Ócsa, Páty) civil szervezetével megalakult a Magyarországi Pincefalvak Vidékfejlesztési Szövetsége györkönyi székhellyel. A Szövetség célja a több évszázados hagyományokkal, építészeti örökséggel rendelekző pincefalvak felkarolása, helyzetbe hozása.
A Szövetséghez 2015-ig még 6 település (Cserépfalu, Noszvaj, Hajós, Bölcske, Császártölts, Nemesnádudvar) helyi szervezete csatlakozott. 2015-ben elindult 9 pincefalu 46 borászával a Kalandozások a magyarországi pincefalvakban.